Stromeček

Tip: Počasí na VánoceVáš stromeček

Pochlubte se vaším stromečkem třeba z předchozích roků. Zašlete nám na e-mail uvedený v patičce webu jeho fotografii a my ho rádi zařadíme do naší fotogalerie.

Stromeček
Dvoubarevné ozdobení, Vánoce 2008
Zaslal: Petr Novák
Vánoční stromeček
Vánoce 2008, smrček od příbuzných ze zahrady
Zaslala: Veronika
Stromeček
Stříbrný smrček 2005
Zaslala: A. Chládková

Obecně

Vánoční stromek patří neodmyslitelně k Vánocům. Tradice zdobení vánočního stromku pochází z německých zemí. V Česku se první vánoční stromek zdobil počátkem 19. století a v první polovině 19. století tuto tradici přejaly jen bohaté pražské měšťanské rodiny. Více se zdobení vánočních stromků rozšířilo mezi lidmi až po první světové válce. Stromečky se zdobily cukrovím a ovocem, koncem 19. století i prvními lojovými svíčkami.

Ozdobený stromeček patří i dnes neodmyslitelně k Vánocům. Nejkrásnější je stromeček živý. Ceny stromků se v posledních letech stále zvyšují, ale vůni opravdového jehličí a kousek skutečné přírody doma nic nenahradí.

Kdo se spokojí s menším stromkem, může si ozdobit stromeček v květináči. Po zbytek roku se pak jehličnan stane součástí zeleného zátiší na balkonu, terase nebo zahradě a v prosinci se může opět „obléci do slavnostního“.

Stále více rodin si v současné době pořizuje stromek umělý. Kvalita a vzhled umělých stromků se v posledních letech výrazně zvýšila. Vyšší kvalitě odpovídá i vyšší cena. Takový stromeček vypadá tvarově dokonale, neopadává, nemusíte každoročně shánět nový, ale nevoní a je každý rok stejný.

Pestrá nabídka vánočních ozdob nám umožňuje ozdobit stromeček přesně podle našich představ.

Nejčastěji se používají skleněné ozdoby. Stromeček můžeme ověsit ozdobami stejného tvaru ( nejlépe působí skleněné koule) v kombinaci barev např. zlatá – červená, modrá – stříbrná, červená – zelená. Někdo dá přednost více barvám, v jiných rodinách se zdobí stromeček ozdobami různých tvarů a barev. Bohatost stromečku pak dotvoříme lesklými řetězy a elektrickými svíčkami. Stejně krásně působí i stromeček ověšený slaměnými ozdobami doplněný např. červenými mašličkami.

Vánoční ozdoby
Vánoční ozdoby

Zajímavé nápady na ozdobení stromečku najdete také v předvánoční nabídce obchodního domu IKEA.

Ve specializovaných obchodech a ve stánkách vánočních trhovců můžeme najít i jiné, mezi lidmi méně používané, ale obvykle stejně půvabné ozdoby, např. dřevěné figurky a ozdoby háčkované. Doma si můžeme vyrobit ozdoby papírové, ze sádry, i krásně malované vánoční perníčky lze věšet na stromeček. Záleží jen na vašem vkusu.

Ozdoby - slaměné
Slaměné vánoční ozdoby

Vaše Vánoce 2016 © info@vasevanoce.cz Vianoce, Radar, Wikipedia, Sněhové zpravodajství, Wind Map